ary
24 مرداد 1401 - 15:11

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به افراد فاقد مهارت شغل ایجاد نمی‌کند

معاون وزیرکار با برشماری اهمیت مهارت در یافتن شغل گفت: دانشگاه معجزه نمی کند و جوانان نباید سال های طلایی عمر خود را برای استخدام در دولت از دست بدهند.باید مهارت کسب کنند.

- اخبار اقتصادی -به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهارت کلمه ای است که شاید این روزها زیاد به گوش خورده باشد. اما همین کلمه به ظاهر ساده در حال حاضر رمز ورود به بازار کار و جلوگیری از بیکاری است.

خبرگزاری تسنیماکنون در جامعه با سیلی از جمعیت فارغ التحصیل بیکار روبرو هستیم که طبق گزارش های به دست آمده یکی از دلایل بیکاری آنها نداشتن مهارت لازم و مورد نیاز بازار کار است.

گزارش های سازمان فنی و حرفه ای حکایت از این دارد که 40 درصد از مراجعه کنندگان برای کسب مهارت را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند.

متأسفانه آموزش های عالی به قدری کفایت نمی کند که فرد بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی بتواندمشغول بازار شود. در کنار هزاران دلیل برای پیدا نکردن شغل فارغ التحصیلان,عدم مهارت کافی مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود.

*افرادماهر, سرمایه و رکن اصلی تولیدند

*افرادماهر, سرمایه و رکن اصلی تولیدندغلامحسین حسینی نیا, ، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای تلاش کارکنان سازمان در جهت مهیا ساختن اشتغال جوانان با ارائه ی آموزش های مهارتی را یک عبادت و کار مقدس برشمرد.

وی به فعالیت های چشمگیر سازمان آموزش فنی و حرفه ای در هفته ملی مهارت،  اشاره کرد و گفت: در راستای توسعه، چتر مهارتی در گام اول سازمان آموزش فنی و حرفه ای اقدامات ارزنده ای در زمینه توسعه و ترویج فرهنگ مهارت آموزی داشته است، ولیکن در گام دوم باید به توسعه نهضت مهارت افزایی بپردازیم و به شعارها و برنامه های اعلام شده عمل کنیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کسب مهارت را راهگشای خوشبختی جوانان و خروج از بن بست بیکاری دانست و افزود: دانشگاه معجزه نمی کند و جوانان نباید سال های طلایی عمر خود را برای استخدام در دولت از دست بدهند.

وی با بیان اینکه افراد ماهر، سرمایه و رکن اصلی تولید می باشند، اظهار داشت: افراد به مدد مهارت به ابزار، جان بخشیده و تولید و بهره وری ایجاد می کنند و دریافت تسهیلات، بدون داشتن مهارت، اشتغال ایجاد نمی کند؛ بلکه یک بیکار بدهکار تولید می کند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای با تأکید بر چرخشی کردن تجهیزات کارگاه های آموزشی، اعلام کرد: در راستای بهره گیری از ظرفیت های موجود در توسعه نهضت مهارت افزایی، ضرورت دارد؛ تجهیزات کارگاه های آموزشی به صورت چرخشی در برخی مراکز با اولویت نیازمندی، در اختیار سایر مراکز قرار گیرد و این امر منجر به گسترش چتر مهارتی و ارتقاء کیفیت خدمت رسانی به مردم می شود.

وی بیان کرد: ضرورت دارد از بودجه مصوب سفرهای رئیس محترم جمهور در ارائه آموزش های مهارتی دانش بنیان و مبتنی بر تکنولوژی های برافکن، به جای تجهیز کارگاه های موجود استفاده شود.

حسینی نیا گفت: حضور خیرین مهارتی، پشتوانه و قوت قلبی برای سازمان آموزش فنی و حرفه ای در تحقق اهداف و مسئولیت های محوله در مسیر خدمت گذاری به مردم می باشد و این عزیزان موضوع نیاز توسعه مهارت آموزی را به خوبی دریافته اند، ما نیز با بهره مندی از حمایت های این تشکل های خودجوش و مردم نهاد، تمام توان خود را به کار می گیریم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مشکلات معیشتی کارکنان سازمان، سد راهی برای انجام وظیفه آنان نبوده است، گفت: ما مسئولیت اجتماعی و شرعی داریم که اجازه ی بی تفاوتی را نمی دهد و با جدیت پیگیر وضعیت معیشت کارکنان ساعی و خدوم این سازمان بوده و هستیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 589320